Od kilku lat prowadzę w Internecie Radio Paranormalium. Jak wiadomo, żeby radio nadawało całą dobę, potrzebny jest do tego serwer oraz odpowiednie oprogramowanie. Pytanie: jak to wszystko ugryźć od strony finansowej, żeby nie „zajechać” swojego portfela? Odpowiedź jest całkiem ciekawa, ponieważ o ile trudno będzie zdobyć darmowy serwer VPS z dużym dyskiem (choć obecnie ceny VPS-ów nadających się do postawienia radia są już całkiem przystępne – zaczynają się już od 15 złotych), o tyle kwestia oprogramowania nie jest już tak kłopotliwa.
Do nadawania Radia Paranormalium wykorzystuję głównie Centova Cast. Jest to de facto panel do zarządzania Shoutcastem i Icecastem, pozwalający na w miarę łatwe uruchomienie radia. Centova Cast jednak nie jest za darmo (najtańsza subskrypcja pozwalająca na uruchomienie jednej stacji kosztuje 7 dolarów miesięcznie + VAT), dlatego też – głównie z czystej ciekawości, ale też z uwagi na perspektywę możliwych w przyszłości oszczędności – postanowiłem poszukać czegoś darmowego.
Jak się okazuje, wbrew temu co można często spotkać na forach internetowych, darmowe rozwiązanie zbliżone funkcjonalnością do Centova Cast jak najbardziej istnieje – a nazywa się ono AzuraCast.
Podobnie jak inne panele do zarządzania radiem, AzuraCast to oprogramowanie typu „wszystko w jednym”. Właściwie robi to samo, co Centova Cast, różni się jedynie innym interfejsem oraz – jeśli chcemy uruchomić serwer Shoutcast – koniecznością ręcznego wgrania paczki z Shoutcastem. Jest też pewna różnica w sposobie wybierania bitrate’u dla nowo tworzonego strumienia. AzuraCast podczas instalowania się na serwerze automatycznie instaluje również Icecasta i Liquidsoap – i co najważniejsze, obydwa składniki działają praktycznie out-of-the-box (co w przypadku konkurencyjnego Centova Cast nie zawsze jest oczywiste – szczególnie próba zainstalowania w Centovie Liquidsoapa stanowi nieraz prawdziwą drogę przez mękę).
Interfejs AzuraCast jest w pełni responsywny, można więc zarządzać swoim radiem nawet ze smartfona (konkurencyjny Centova Cast do dziś nie doczekał się responsywnej templatki).
Jakie możliwości daje AzuraCast?
– zarządzanie plikami dźwiękowymi
– tworzenie playlist
– tworzenie kont prezenterów
– przyjmowanie od słuchaczy próśb o piosenki
– system statystyk słuchalności
– uruchomienie autopilota
– możliwość dodania każdej radiostacji osobnego administratora
– API do zbudowania własnego odtwarzacza audio
– integracja z TuneIn, Discordem, itd.
Co zawiera AzuraCast?
– Liquidsoap – oprogramowanie autopilota
– Icecast – oprogramowanie nadawcze
– Shoutcast – oprogramowanie nadawcze (ze względu na postanowienia licencyjne nie jest rozprowadzany razem z AzuraCast, trzeba go doinstalować ręcznie)
– nginx – oprogramowanie serwerowe, poza wyświetlaniem panelu zarządzania radiem obsługuje też m.in. proxy dla strumieni radiowych (adresy strumieni mają postać np. domena.com/radio/8000, dzięki czemu radia można słuchać również za firewallem)
– MariaDB – baza danych
– PHP 7.2
– InfluxDB – baza danych obsługująca system statystyk
– Redis – program cache’ujący
AzuraCast udostępniany jest na licencji Apache 2.0 i jest oprogramowaniem otwartoźródłowym. Co istotne, AzuraCast można zainstalować na praktycznie dowolnym serwerze z Linuksem, w tym również na słabiutkich Raspberry PI (pod warunkiem wszakże, że nie będziemy używać Shoutcasta – ten wymaga już maszyny z procesorem x86/x64).